Botox ile Kırışıklık Tedavisi

Botox ile Kırışıklık Tedavisi

Aşırı mimik aktivitesi gösteren kasların içine botulinum zehirinin enjeksiyonuyla bu kaslar 4-5 ay kadar tembelliğe itilirler. Bu şekilde cildi kırıştırmaları önlenmiş olur.

Kalıcı bir etkisi veya toksik yan etkileri yoktur. Sadece doğru yapılmadığı zaman istenmeyen bölgelerin etkilenmesi ortaya çıkar. Uzman kişilerin yapması gerekir. Bu bir dolgu maddesi değildir ve hacim arttırıcı etkisi yoktur. Öğle arası estetiği denen uygulamaların başında gelir.

Zamanı geldikçe tekrarlanması gerekir. Bu uygulamada esas, kişinin ifadesini bozmadan yüzüne dinlenmiş bir hava verebilmek, istirahat anındaki kırışıklıkları azaltmaktır.

Alın çizgileri, kaş çatıkları, kaz ayağı denen göz çevresi kırışıklıkları, üst dudaktaki ince çizgiler ve boyun kırışıklıkları önemli ölçüde giderilirler.

Güzellik, uygarlık tarihi boyunca özellikle kadınların odağında olan bir konudur. Her dönem ve coğrafyada farklı güzellik yöntemleri denenmiştir. Güzellik kavramı; gençlik ve dinçlik ile bağdaştırılmaktadır ve uygulanan yöntemler gençlik etkisi oluşturmayı hedeflemektedir. İçinde bulunduğumuz modern çağda güzellik, tıp alanının içerisinde de önemli bir konu haline gelmiştir ve bununla birlikte de sağlıklı görünmek güzellikle bağdaştırılmaktadır. Cilt insanın tüm vücudunu kaplayan ve koruyucu görevi üstelenen bir doku olsa da cildin pürüzsüz ve parlak görünmesi insanın güzelliğini açığa çıkarmada önemli bir rol oynamaktadır. İleri yaş, hormonal değişiklikler, dengesiz beslenme ya da yaşam tarzına bağlı olarak değiştirilebilir faktörler sebebi ile cilt kusurları açığa çıkmaktadır.

Cilt lekeleri, kırışıklıklar, sarkmalar ve cildin elastik yapısının kaybolması dolgu ve botox uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken dolgu ve botox uygulamalarının nereye yapılacağı; kişinin ihtiyacı ve arzularına göre değişiklik gösterebilmektedir. Son yıllarda çok fazla tercih edilen estetik uygulamalardan olan bu iki yöntem; teknolojinin ve kullanılan cihazların gelişmesi ile birlikte uygulama alanlarında ve uygulama şekillerde farklılıklar yaratmaktadır. Botox uygulaması; kasların çalışmasını kolaylaştıran ve iletkenliği sağlayan sinir dokularına etki eden Clostridium botulinum adındaki bakteriden elde edilen toksin yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Oksijensiz ortamda üretilen bu toksin; uygulandığı bölgedeki sinir iletimini geçici bir süre durdurmaktadır. Böylece cilt altına enjekte edilen madde etkisi ile kırışıklıklar ve cilt kusurları giderilmektedir.

Dolgu uygulamaları ise; vücudun her bölgesine uygulanabilen bir kontür düzeltme yöntemidir. Genellikle hastanın kendi dokularının kullanıldığı bu yöntem oldukça güvenilirdir. Dolgu ve botox uygulamaları; cerrahi dışı bir yöntem olsa da cilt altına enjekte yöntemi kullanılmasından dolayı mutlaka alanında uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Enfeksiyon ya da alerjik reaksiyon risklerine karşı önlemler alınmasında, ayrıca uygulamanın başarılı bir şekilde sonuçlanmasında doktorun uygulama yaptığı klinik ile ekipmanları ve tecrübesi büyük önem taşımaktadır.

Herkes Dolgu ya da Botox Yaptırabilir mi?

Dolgu botox uygulaması günümüzde tıp alanının da gelişmesi ile birlikte sağlıklı ve nitelikli bir şekilde uygulanmaktadır. Dolgu ve botox uygulamaları enjekte edilecek maddeye karşı alerjisi olmayan kişiler ve birtakım kas hastalığı bulunan kişiler haricinde herkesin pratik ve konforlu bir şekilde uygulatabileceği bir işlemdir. Bununla birlikte hamilelik dönemindeki ve emzirme dönemindeki kadınların bu işlemi yaptırmaları için sürecin sonlanmasını beklemeleri önerilmektedir.

Botox Yüzün Hangi Bölgelerine Uygulanmaktadır?

İleri yaş ve yaşam tarzına bağlı olarak yüzde birtakım deformasyonlar oluşmaktadır. Özellikle mimikler sonucunda gelişen kırıklıkların tedavisinde tercih edilen botox için uygulama öncesinde ayrıntılı bir planlama gerçekleştirilerek uygulanmaktadır. Estetik amacı ile başvurulan dolgu – botox uygulaması; genellikle göz etrafına, yüzdeki yatay çizgilere, iki kaş arasındaki dikey çizgiye, gözlerin dış bölgesindeki kaz ayaklarına sıklıkla uygulanabilmektedir. Aynı zamanda dudak ve burun kenarlarında oluşan çizgiler ile birlikte boyun bölgesinin ön kısmına da uygulanabilmektedir.

Botox ve Dolgu Uygulamalarının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi ve girişimsel uygulamalarda olduğu gibi dolgu – botox uygulaması aşamasında ve sonrasında da birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler nitelikli çalışmalar gerçekleştiren, alanında uzman doktorlar tarafından uygulandığında minimum düzeye çekilebilmektedir. Botox ve dolgu uygulamalarının en sık yaşanan komplikasyonları; iğne yerlerinde geçici morarmalar, kaşlarda asimetri ve göz kapağında geçici olan düşüklük yaşanabilmektedir. Botox ve Dolgu Uygulamalarının Etkisi Ne Kadar Sürmektedir? Botox ve dolgu uygulamaları gerçekleştirildikten sonra 2 – 3 gün sonra kas zayıflığı başlamaktadır. Bununla birlikte 7 ila 10 günün sonunda kırışıklıklardaki düzelme belirginleşmektedir. Botox ve dolgu uygulamalarının etkisi; uygulama yapılan bölgeye ve uygulama yapılma biçimine bağlı olarak 3 – 6 ay devam etmektedir.

No Comments

Post A Comment