Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun, yüzümüzde ilk göze çarpan organımızdır. Yüzümüzün karakterini oluşturan önemli öğelerden biridir. Bu yapı bazen gelişimsel olarak, bazen travma sonrası kusurlar taşıyabilir. Kişi bunu dert etmezse zaten sorun yok demektir. Eğer psikolojisini olumsuz etkiliyorsa, özgüvenini sarsıyorsa, daha güzel görüneceğini düşünüyorsa bir plastik cerraha başvurabilir. Doktoruyla görüşmesinde her ikisi de aynı şeyleri görüyorsa, beklentiler gerçekçiyse bu ameliyat yapılabilir. Doktor hastayla görüşmesinde onun psikolojisini anlamalı, muayenesinde aynı zamanda burun içinde nefes alımıyla ilgili fonksiyonel durumu da değerlendirmelidir. Nefes alımını zorlayıcı etkenler de ameliyatta giderilmelidir.

Burun ameliyatı, gelişmenin tamamlandığı yaşlardan itibaren yapılabilir. Kızlarda 18, erkeklerde 19 yaş operasyon başlangıç yaşı kabul edilebilir. Birçok hasta, özellikle burun ameliyatı adayları dergilerden kestikleri model resimleriyle gelir ve onların burunlarından isterler. Plastik cerrahlar sihirbaz değildirler. Birinin burnunun aynısı bir başkasına yapılamaz. Bu ütopyadır. Bu tür fotoğraflar tabi ki cerraha hastanın beğenisi konusunda fikir verir. Hastanın derisi, kıkırdak ve kemiğinin kendisine has özellikleri vardır. Ameliyat hastanın yüzüyle orantılı, uyumlu, doğal bir sonuç vermelidir ve ameliyatlı bir burun gibi görünmemelidir. Başarı buradadır. Operasyon tercihen genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1-2 saat kadar sürer. Hasta tampon ve alçısıyla aynı gün evine çıkabilir. Bazen tampon ve/veya alçı konmayabilir. Bir hafta içinde alçı alınır ve hasta yeni burnuna kavuşmuş olur. Bir iki ay travma oluşturabilecek durumlardan ve yarışmacı sporlardan kaçınmalı, gözlük takmamalıdır. Burun 6-12 ay içinde son şeklini de alıp yüze oturacaktır.

Burun Ameliyatı Öncesi Planlama

Burun ameliyatı öncesinde çok iyi bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu durum ameliyatın başarısını büyük ölçüde sağlayacak etmendir. Hastanın arzu ettiği burun şekli ile solunum sağlıklı bir şekilde sürdürülebileceği burun şeklinin ortak paydada buluşturulması hem hastanın memnuniyeti açısından hem de sağlığının bozulmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Burun ameliyatı sırasında; burun küçültme, burun büyütme, burun ucunun kaldırılması, burun kanatlarının ve deliklerinin küçültülmesi ile birlikte burun kemerindeki deformasyonların giderilmesi işlemleri de uygulanmaktadır. Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastanın istediği burun şeklini doktora çok daha iyi anlatabilmesi açısından örnek bir resim göstermesi önerilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalıdır

Burun ameliyatı sonrasında hastanın istirahat şekli ameliyatın başarılı bir şekilde sonuçlanması için çok önemlidir. Hasta başı vücudundan yukarıda olacak şekilde uzanmalı ve güneşe direk maruz kalmaktan kaçınmalıdır. Aynı zamanda ağır gözlük kullanımından kaçınılmalı ve yüz bölgesi çarpma, düşme ve kaza gibi travmalardan korunmalıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.