dudak ,Kulak, çene ve boyun estetiği

dudak ,Kulak, çene ve boyun estetiği

Dudak Estetiği

Burada  en çok ince dudakların kalınlaştırılması söz konusudur. Nadiren dudak iriliğini azaltma girişimlerine başvurulur. Ayrıca yaşlanmayla üst dudağın uzaması ve özellikle sigara içen kadınlarda dikine kırışıklıklar sorun oluştururlar.

Dudak kalınlaştırmada sentetik dolgular injeksiyon yapılmak suretiyle istenen sonucu sağlar. Ancak dolgu maddelerinin seçimi önemlidir. Kalıcı dolgular zamanla sorun kaynağı olabilir. O nedenle zamanla eriyen dolgular daha iyi seçenektir. Hyaluronik asit dolguları bugün için ideale en yakın olanlardır. Ancak 6-8 ayda bir tekrar edilmeleri gerekir.

Kişilerin kendi dokularından elde edilen otojen dolgu dediğimiz yağ, dermis gibi dokular uygun vakalarda en iyi seçenektir. Küçük bir cerrahi işlem gerektirse de kişinin kendi dokusu olması, bir iki seansda tam kalıcılık sağlanması ve doğallığı bu tekniğin avantajları arasındadır.

Dudak uzunluğu uygun cerrahi teknikle kısaltılabilir. İnce kırışıklıklar, lazer, kimyasal soyma veya cilt zımparalama ( dermabrazyon) teknikleriyle düzeltilebilir. Operasyonsuz alternatif ise bu kırışıklıklara uygun minimal dozda botulismus A enjeksiyon uygulamasıdır.   

Kulak Estetiği

Doğumsal veya sonradan travma vb. gibi nedenlerle oluşmuş deformitelerin giderilmesi ve kulak onarımları çok seanslı, yaratıcılık gerektiren meşakkatli ve zor onarımlardır. Rutin uygulamalarda kulak estetiği denince halk arasında ‘kepçe kulak’ diye bilinen durum akla gelir. Okula başlamadan önceki yaşta yapılabildiği gibi erişkin yaşta da yapılabilir.

Küçük çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde lokal anestezi altında yapılır. 1-2 saatlik işlem sonunda baş elastik sargıya alınır ve 5 gün açılmaz. Hasta operasyon sonrası 6 hafta kulaklarını sararak yatmalıdır.

Kulak girişimleri kulak kepçesinin arkasından kesili veya iple asma yöntemlerinden uygun olanı seçilerek yapılır. Kesili teknikle de yapılsa izler gizlenir ve görülmezler.

Kepçe kulak estetiği ameliyatından sonra kişilerin genel görünümünde büyük bir değişim yaratmaktadır. Bu değişim, kişinin kendine güvenini yerine getirir.

Çocuklarda Kulak Estetiği

Çocuklarda kepçe kulak sorunu varsa, mutlaka bir doktora götürüp fikir almakta fayda var. Her ne kadar çocuklar belli etmeseler de okul sürecinde kepçe kulak yüzünden sosyal ilişkilerinde sorun yaşayabilirler. Bu durumun çocuğun üzerindeki etkisini gözlemlemeli, eğer ihtiyacı varsa ona bu konuda destek olmalısınız. Uzun vadede çocuğun psikolojisi üzerindeki yıkıcı etkilerini de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Unutulmamalıdır ki çocuklarda kulak estetiği 6 yaş itibariyle yapılabilmektedir. Kulaklar gelişimini 4-5 yaş aralığında tamamlamaktadır. Bu nedenle eğer çocuğunuzun bu yönde gerçek bir şikayeti varsa, mutlaka tedavi seçeneğini değerlendiriniz.

Çene Estetiği

Küçük çeneli hastalara yumuşak doku kaydırma ve ilaveleri veya küçük çene protezlerikonarak daha dengeli bir yüz profili sağlanabilir. Bunlar da yine lokal anesteziyle yapılmaktadır.

Çok ileride veya geride kalmış çeneler ise geriye veya ileriye kaydırıcı operasyonlara tabi tutulurlar. Bu operasyonlar ortodonti uzmanları ile beraber bir ekip çalışması içinde gerçekleştirilir. Tedavi süreci birkaç ayı bulur.

Elmacık kemikleri bölgesini belirginleştirmek, yine dolgu veya özel protezler yardımıyla yapılır.

Çene estetiği ameliyatlarında ‘çene törpüleme’ de genelde uzun ya da geniş çeneleri ideal forma getirmek için gerçekleştirdiğimiz bir ameliyat türüdür. Ufak tefek çene küçültme işlemleri için tercih edilmektedir.

‘Çene ucu’ estetiği ise çeşitli teknikler içerir. Kişinin çenesi geriye doğru basıksa, bazı maddeler kullanarak o bölgeyi yeniden yapılandırabiliyoruz. Ya da çene ucu kısa ya da çok fazla öne eğilimliyse, başka türlü operasyonlar yapabiliyoruz.

Kişinin doğal çene yapısına göre yapacağımız işlem değişmektedir. Çene estetiği denildiğinde genel uygulamalardan söz edememeyiz.

Boyun Estetiği

Yapısal olarak kişilerin boyun bölgeleri ile ilgili sorunları olabilir. Örneğin genç veya orta yaşta bir kişi boynunda gıdı dediğimiz yağ depolanmasından yakınabilir. Yaşlılığa bağlı boyunda yağlanma ve ciltte sarkmalar olabilir. Bazen boyunda yağlanma ve kalınlaşma değil, bunun tersi olabilir. Dikine seyreden bir veya birkaç adet kas yapıları problem yaratabilir. Hastaya ve soruna bağlı olarak tedavi yaklaşımları gözden geçirilebilir.

Derinin sıkı olup sadece yağ depolandığı durumlarda yağ alımı ile problem giderilir. Deri sarkıklığı genellikle yüz yaşlanması ile beraber seyreder. Bu durumda yüz germe operasyonu uygulanır ve boyundaki sorun da giderilir. Bazen hastalar yüzünden çok boynundan şikayet ederler ve izole olarak oranın tedavisini isterler. Bu da yapılabilir. Boyundaki dikine seyirli kas bandları küçük kesilerle veya bu da yapılmadan iğne deliği girişleri ile non invaziv olarak kesilirler. Ameliyatsız çözüm olarak bu bandlara botulismus A enjeksiyonları da bir başka seçenek olmaktadır.

No Comments

Post A Comment