Karın Estetiği – Karın Germe – Abdominoplasti

Karın Estetiği – Karın Germe – Abdominoplasti

Karın derisinin sarkıklığı özellikle doğum yapmış hastalarda çokca görülür. Beraberinde genellikle kilo sorunu nedeniyle bu bölgede yağlanma ve fizik egzersiz yapmama nedeniyle karın kaslarında zayıflama ve açılma da mevcuttur. Karın derisi üzerinde dağılımı çeşitli boyutlarda değişebilen çatlaklar da yine sorun oluşturur. Hastalar bedenlerine uygun elbise bulmakta sıkıntı çekerler. Bu bölgede lokalize ilave bir fazlalığı ağırlık ve görüntü olarak hissederler. Terleme ve koku gibi rahatsızlıklar duyarlar. Karın germe ameliyatı yaptıracak adayların olabildiğince verebilecekleri ideal kiloya inmeleri önerilir. Ayrıca ileride tekrar hamile kalma planları varsa bu operasyonu daha sonraya bırakmaları akılcı olur. Sigara içiyorlarsa en az iki üç hafta önce bunu bırakmaları gerekir ki yara iyileşmesi ve iz kalitesini olumsuz etkilemesin. Yüzeyel çatlakların direkt tedavisi pek başarılı değildir. Yalnızca çıkarılıp atılan deri üzerindekilerden kurtulunmuş olunacaktır. Yanlara ve yukarılara geniş yayılım varsa bunlar vücutta kalacaktır. Ameliyat tercihan epidural anestezi altında (bölgedel- regional- doğum anestezisi) yapılır.

Ameliyata bikini içinde gizlenebilen yatay bir kesi yapılıp genellikle göbek üst seviyesine kadar olan derinin serbestleştirilip altındaki yağlı doku ile beraber çıkarılması ile başlanır. Bu arada yeni bir göbek deliği yukarıdan çekilecek deri üzerinde uygun bir yerden düğme deliği gibi açılarak oluşturulur. Üst ve yanlarda gerekli miktarda yağ alımı (liposuction) uygulanır. Zayıflamış kas dokuları birbirine sağlam dikişlerle yaklaştırılarak karın duvarı sağlamlaştırılır. Bir ya da iki gün hastanede kalınır. Hastaya bir hafta kadar eğik yürümesi önerilir. Elastik sargı veya korse en az bir hafta takılmalıdır. Bazen deformitenin durumu mini karın germe ile giderilebilir ki bunda göbek deliği yerinde kalır. Daha sınırlı bir deri çıkarılması gerçekleştirilir. Karın germe ameliyatının ilk günleri kişinin ağrı eşiğine göre orta veya daha üstü derecede ağrılı geçer. Ağrı kesiciler kullanılır. Ameliyatın erken riskleri kanama ve enfeksiyon olabilir ki bunların oranları çok düşüktür. Geç problemler tatminsizlik veya kötü yara izi gibi sorunlar olabilir.

Bu ameliyatlar kadın doğum veya genel cerrahi disiplinlerince de zaman zaman yapılmaktadır. Bu büyük ameliyatı olmayı düşünenler olabildiğince bilgilenmeli, risk-yarar değerlendirmesini gözetmeli, sigaradan uzak durulmalı, en iyi ellerde bile risk oluşabileceği akılda tutularak hekim seçilmelidir. Karın bölgesinin orta ve alt kısmında bulunan yağ fazlalığının alınması amacı ile gerçekleştirilen karın germe ameliyatı deri altındaki yap tabakasının alınması ve karın kaslarının germe yöntemi ile sağlamlaştırıldığı bir uygulamadır. Bir obezite tedavisi olmayan karın germe ameliyatı; hastanın verebileceği oranda kilo vermesini önermektedir. Ameliyat öncesinde hasta ayrıntılı bir şekilde muayene edilmektedir. Planlanan ameliyat gününde hastanın aç olması beklenmektedir. Vücut temizliği yapıldıktan sonra çizim yöntemi ile uygulama yapılacak bölgeler belirlenmektedir.

Karın germe ameliyatı genellikle 2 ila 5 saat arası sürmektedir ve göbeğin yaklaşık 10 santimetre aşağısında açılan kesi hattı ile uygulanmaktadır. Operasyon gerçekleştirildikten sonra ise cilt dokusuna uygun dikiş işlemi gerçekleştirilmektir. Daha sonra sıvı birikmesini önlemek amacı ile dren yerleştirmesi yapılmaktadır. Karın Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Ameliyat sonrasında en az 45 derecelik bir pozisyonda istirahat etmelidir. Doktorun önerdiği özel karın korsesi kullanılmalı ve ameliyat bölgesinin herhangi bir ödem toplama ya da enfeksiyona maruz kalması önlenmektedir. Hasta uygulama sonrasında sıvı ile beslenmeye başlamalıdır. Karın estetiği ameliyatı sonrasında 2 ila 3 gün hastanede yatış süresi bulunmaktadır.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir ?

Her cerrahi uygulamada olduğu gibi karın germe ameliyatı da bazı riskler barındırmaktadır. Ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanabilecek riskler şu şekildedir;

– Kanama ve enfeksiyon

– Ameliyat bölgesindeki dokunma duyusunda değişiklik

– Anesteziden kaynaklanan riskler

– Alerjik reaksiyonlar

– Göbek deliğinin yanlış yerleşimi

– Ağrı

No Comments

Post A Comment