Kaş Kaldırma

Kaş Kaldırma

Yaşlanma ve yer çekimi etkisiyle kaşların aşağı seyri, üst göz kapaklarına baskı yapabilir ve bunlar beraberce hastanın görüşünü etkileyebilir.  Bu durumda alın germe veya kaş kaldırma işlemleri planlanabilir. Kaş kaldırma için deformitenin bu derece ilerlemesi beklenmeyebilir. Günümüzde kadınlar daha genç ve sofistike görünmek istiyorlar. 

Kaşların dış uçları yukarı bakacak şekilde bir değişim onları daha mutlu ediyor.  Bu ameliyatsız olarak botulismus A toksin enjeksiyonu ile yapılabildiği gibi, çeşitli iple asma teknikleri veya saçlı deri içinden yapılan kesilerle girilerek kaşların ve bu arada şakakların kaldırılması ( şakak germe, temporal lift) suretiyle operatif  yolla yapılabilir. İşlemlerin kalıcılığı operatif yöntemlere doğru gidildikçe artar. Bu operasyon genellikle lokal anestezi altında yapılır.

Kaşlarda Neden Düşme Olur?

Zaman içerisinde yüz yapımızda geniş alın kasları ve çevresindeki dokularda zayıflama olur. Kaş bölgesindeki dokular oldukça yumuşaktır. Dolayısıyla kasların zayıflamasıyla o bölgedeki değişim hemen kendini belli eder. Kaşlarda düşme olunca, genel yüz ifadesinde yorgun bir ifade oluşması kaçınılmazdır.

Kaş şeklinde ideal olan bir tarif yoktur. Herkesin yüz yapısına ve tercihlerine göre ideal kaş formu değişir. İdeal kaş, yüz yapısında en natürel duran ve estetik olandır.

Şüphesiz kaşlar yüzümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Bakışlar ve ifademizi ortaya çıkaran, genel duruşumuzda, mimiklerimizde etkili olan bir bölgedir. Bu nedenle kaş estetiğinde, doğal ve kişiye özel uygulamalar tercih edilmelidir.

Alın Germe

Alında yaşla, güneş etkisi ve mimiklerle zaman içinde enine ve orta kısımda boyuna kırışıklıklar oluşur. Kaşlar göz çukuru üzerine, göz kapağı üzerine düşer. Kişiyi yaşlı, yorgun gösterir ve görüşünde zorluklar yaratmaya başlar. Bu değişiklikler birden bire olmadığı için alın germeoperasyonundan önce yapılacak işlemler vardır.

30’lu yaşlardan itibaren periyodik botox tedavileriyle süreç yavaşlatılabilir. 40’lı yaşlarda yan saçlı deriden minik kesilerin yardımıyla kaş kaldırma operasyonları yapılabilir. Bu dönemde iplikle asma veya radiofrequency tedavisi dediğimiz thermage ile kollogen doku uyarımı sağlanarak gerginlik, dolgunluk sağlanabilir.

İhtiyaç hissedildiğinde saçlı deriden yapılan kesilerle girilerek alın kasları zayıflatılır, sarkık deriler çekilip fazlası çıkarılır. Bu sayede alın gerilmiş, kaşlar kaldırılmış olur. İşlem yaklaşık iki saat sürer ve hasta başı bandajlı olarak aynı gün hastaneden çıkar. Dikiş izi saçların içinde görülmeyecektir. Ameliyatın etkisi ve kalıcılığı uzun yıllar sürecektir.

No Comments

Post A Comment