Meme Estetiği

Meme Estetiği

Meme, eski çağlardan beri dişiliğin ve anneliğin en önemli simgesi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle kadınlarda meme; genetik yapıya, hormonal dengeye, doğum sayısı ve emzirme döneminin uzunluğuna göre şekil ve büyüklükte farlılıklar göstermektedir. Memelerinin vücuduna göre orantısından memnun olmayan ya da sarkmış memelere sahip olan kadınlar meme estetiği uygulamaları ile arzu ettikleri vücuda kavuşabilmektedir. Meme boyutu, vücuduna göre küçük olan kadınlar; silikon protezler kullanılarak meme büyütme uygulamasına başvurabilmektedir. Fazla kilo ya da hormonal sebeplerden dolayı büyük memelere sahip olan kadınlar ise meme küçültme ameliyatı ile sosyal yaşamda kendilerini çok daha konforlu ve rahat hissedebilmektedir. Fazla sayıda doğum yapmış ya da sık kilo alıp vermiş kadınlarda daha sık görülen meme sarkması problemi ise meme dikleştirme ameliyatı ile çözüme kavuşturulabilmektedir.

Meme estetiği ameliyatları; genel anestezi altında uygulanan ciddi cerrahi operasyonlardır. Bu nedenle hastanın total bir sağlık taramasından geçmesi ve doktorun hastasının tüm sağlık öyküsünü bilmesi gerekmektedir. Meme estetiği ameliyatları; kesi açılarak ve işlem sonrasında da dikiş işlemi yapılarak tamamlanmaktadır. Dikiş izlerinin kaybolması zaman alacaktır ancak sutyen altında kalacakları için hastayı kozmetik açıdan çok fazla rahatsız etmeyecektir. Meme estetiği operasyonlarında kullanılan protezler, insan vücudu ile uyumluluk göstermesi sebebi ile alerjik reaksiyon gösterme ihtimali düşüktür. Meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarına başvuracak hastaların doktor seçimini özenle yapmaları önerilmektedir.

Meme Estetiği Uygulamaları

Meme estetiği uygulamaları hastanın ihtiyacına ve arzusuna yönelik; büyütme, küçültme ya da dikleştirme işlemleri ile gerçekleştirilmektedir.

Meme Büyütme; meme büyütme uygulamaları genellikle genetik faktörler sebebi ile meme hacmi küçük olan ya da gebelik sonrasında meme hacmi küçülen kadınların tercih ettiği bir uygulamadır. Meme büyütme estetiğinde meme bölgesine yerleştirilecek olan protezlerin seçimi büyük önem taşımaktadır. Önemli olan nokta protezin tipi değil doğru ve güvenilir bir seçim olmasıdır. Ameliyat öncesinde hastanın ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesi, meme dokusunun yapısı ve sarkıklığı ile göğüs kafesinin ne kadar geniş olduğu değerlendirilmektedir. Meme büyütme ameliyatları anestezi altında uygulanması ve cerrahi bir işlem olması sebebi ile birtakım riskleri bulunmaktadır. Bu riskler ise şu şekildedir; enfeksiyon, hematom, meme ucunda his kaybı, estetik olmayan dikiş izleri, asimetrik meme tasarımı ve benzeridir.

Meme Küçültme; meme küçültme uygulamaları genetik faktörlere ya da fazla kiloya bağlı meme dokusunun fazla olan kadınların tercih ettiği bir ameliyat türüdür. Büyük meme kadında sırt ve boyun ağrısına, kıyafet seçiminde dezavantajlara, terleme nedeni ile pişik ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bu nedenle meme dokusundaki fazlalıklar meme küçültme ameliyatı ile alınarak çok daha estetik bir görümüm sağlanmaktadır. Meme Dikleştirme; yerçekimi, kilo alıp verme, gebelik ve emzirme ya da ileri yaş nedenleri ile sarkan meme dokusunu yeniden dikleştirme ameliyatıdır. 3 ila 4 saat süren ameliyat sonrasında doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uymak gerekmektedir

No Comments

Post A Comment