Yağ Aldırma – liposakşın

Yağ Aldırma – liposakşın

1980’lerin başından beri dünyada milyonlarca kez uygulanan yağ alımı operasyonları doğru hasta seçimi ve doğru ellerde yapıldığı takdirde oldukça yüz güldüren, risk son derece az bir işlemdir. Yıllar içinde biriken tecrübe ve gelişen teknoloji ve tekniklerle başarı yüzdesi artmış, standartları gelişmiştir. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir ancak kilo vermeyle dahi incelemeyen bölgelerde bu amacı sağlar. Yanak, çene altı, göğüs, karın, bel, kollar, basenler, bacaklar ve ayak bileklerine kadar bir çok bölgede uygulanabilir.

Yağ alınan bölgelerde tekrar eskisi gibi irileşme, yağlanma olmaz (çünkü o bölgede yağ hücrelerinin sayısı azalmış olur). Buraların incelmesi sonucu vücudun başka bölgelerinde orantısız yağlanmalar görülmez. Bu tür yanlış bilgilendirmeler bu tür operasyonlarla hastaların kesin sonuç alacağını bilen, ancak bunları uygulamaya ehil olmayıp güya alternatif tedavi seçenekleri sunmaya çalışan (masaj, cihaz, iğne tedavileri, diet vs) salon veya merkezlerin etik olmayan mesajları sonucu ortaya çıkmaktadır. Tabii ki operasyonlar başarılı yapılmazsa hatalar oluşabilir (yetersiz alım, aşırı alım, düzensiz çalışma sonucu engebeli görünüm vs).

Liposuction’ın esas hedef kitlesi bölgesel incelme isteyen adaylardır. Ancak zayıflama amacıyla yapılmasa da aşırı obez ve medikal tedavi ve diete cevap vermeyen kişilere uygulanan 10-20 lt.lik yağ alımları hem bu kişilerde bu oranda kilo azalması sağlamakta hem de metaboli ve hormonal dengede çalışmayan sistemleri olumlu yönde uyararak sonraki tedavilere cevabı arttırmaktadır. Buna tıp diliyle terapötik megaliposuction denmektedir.

Neden Liposuction İşlemi Uygulanmaktadır?

Genellikle kadınların tercih ettiği bu estetik uygulama; kilo vermenin sonucunda dahi vücudun belirli bölgelerinde yağlanmaların giderilememesi ve estetik bir görünümden uzak olunması dahilinde uygulanmaktadır. Deri altındaki yağ kütlelerinin özel olarak geliştirilmiş vakumlu bir cihaz ile alınması olan bu uygulama; doğum sonrasında eritilemeyen yağlanmalarda obezite ameliyatı geçirmiş ve deri altındaki yağlanmaların giderilememesi durumlarında çok sık uygulanmaktadır.

Liposuction Uygulama Aşaması Nelerdir?

Bu estetik uygulamalarda doktor ve hasta seçimi büyük önem taşımaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu uygulama sırasında hasta herhangi bir acı, ağrı hissetmemektedir. Hastaya uygun anestezi uygulandıktan sonra planlama aşamasında belirlenen noktalarda kesiler açılmaktadır. Daha sonraki aşama ise liposuction için özel olarak geliştirilmiş vakum özelliği taşıyan cihazlar yardımı ile açılan kesilerden fazla yağ dokuları çekilmektedir. Fazla yağların alınma işleminden sonra açılan kesiler hastanın cilt dokusuna uygun bir yöntem ile kapatma işlemi gerçekleştirilmektedir. Liposuction işlemi sırasında ne kadar yağ alınacağı hastanın durumuna göre değişmektedir. Her bölge için belli bir yağ alımı sınırı mevcuttur. Kimi bölgelerde 3 kilogram iken kimi bölgelerde 6 kilogram yağ alımı maksimum düzeydir.

Liposuction Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Genellikle karın, basen, kol, sırt, bacak ve baldır ile göbek bölgelerinde sıklıkla uygulanmaktadır. Aynı zamanda doktorun uygun bulduğu diğer bölgelerde de bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Yağ aldırma işlemi öncesinde hasta ayrıntılı bir muayeneden geçmektedir. Hangi bölgelerden ne kadar yağ alınacağı belirlenmektedir. Ameliyat sonrasında hastaya özel bir korse giydirilmektedir. Bu özel korse vücudun estetik bir şekil almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda da ödem, şişlik gibi problemlerin yaşanmasının önüne geçmektedir. Doktorun önerdiği ağrı kesiciler yardımı ile operasyon sonrası ağrı hissi minimum düzeye indirilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta ağır sporlardan uzak durmalıdır. Aynı zamanda ameliyat sonrasındaki 1 hafta boyunca işlem gören bölgelerin herhangi bir yabacı madde ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Yağ Enjeksiyonu – Lipofilling

Vücut hat düzeltimlerinde bazen de yağ dolgusu işlemlerine ihtiyaç duyulur. Yüzün hacim isteyen elmacık bölgesi, yanak veya gülme kıvrımlarına alın veya dudaklara, bazen popo veya bacaklara uygulamalar yapılabilir. Konan yağ hücrelerinin buralarda değişen oranlarda tutundukları görülür. Gerekirse bir süre sonra ikinci defa aynı işlem tekrarlanabilir. Bu dolgu kişinin kendi dokusu olduğundan alerji, doku reddi gibi reaksiyonlar görülmez.

Yağ enjeksiyonundan sonraki etki süreci kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazılarında bir sene ve hatta daha uzun sürelerde etkisini koruyan uygulama, çoğu kişide 6 ayın sonunda kaybolmaktadır. İlk haftaların dolgunluğu, tamamen şişmeye bağlı olarak gelişir.

Sonraki uygulamalar, 3, 6 ya da 12 ay sonra yeniden yapılır. Yağ enjeksiyonu başlangıçta kısa rutinlerle tekrarlanmalıdır ancak sonraki senelerde yılda 1 kez uygulama yapmak yeterlidir.

Yağın alındığı bölgede birkaç gün hafif bir ağrı olabilir. Şişmeler de normaldir. Özellikle dudak bölgesinde şişme olması beklenir. Bir hafta ya da 10 güne kadar doğal görünüme kavuşulur.

Tüm yağ enjeksiyonunun yüzde 50 ya da 60 oranında bir kısmı kalıcı olmaktadır.

No Comments

Post A Comment