Yüz Estetiği – Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Yüz Estetiği – Ameliyatsız Yüz Gençleştirme

Önceki bölümlerde yer yer bahsedildiği üzere noninvaziv yöntemler veya ameliyatsız girişimler son yıllarda artış göstermiştir. Bu uygulamalar estetik operasyonların yerini almamışlar ancak yaş ve deformite yönlerinden sınırda vakalarda seçenek olmuşlardır. Günlük pratiğimizde operasyon düşünmeyen veya düşünülemeyecek durumlarda geniş yer alarak hitap edilen kitleyi genişletmişlerdir. Operasyon olsun noninvaziv olsun girişim düşünülen durumlarda gereklilikleri, vaatleri abartmamak gerekir.

Reklamlarda sıklıkla görebildiğimiz ‘ameliyatsız … yöntemiyle’ vs diye giden çoğu uygulama rahatlıkla bu abartı grubuna girebilir. Bu kısımda en çok uygulama alanı bulan işlemler botulizm toksin ve dolgu (filler) enjeksiyonlarıdır. Uygun vakalarda gerçekten çok olumlu sonuçları verirler. Ancak her gelenin yüzünü, yanağını, dudağını patlatırcasına şişirmek, kaşlarını hayret bakışlı şekilde dikmek estetik olamaz. Bazı vakalarda özel iplerle askı pratikleri dokulardaki sarkmayı, hacim eksikliklerini tamamlamayı, kulak, kaş, boyun, kalça gibi bölgelerde şekillendirmeyi sağlayabilir.

Askı yöntemlerinin etkinlik ve süreleri operasyonlarla elde edilenlerden daha az oldukları bilinmelidir. Ancak hastaya verdikleri rahatsızlıklar, iyileşme süreleri, izsizlikleri gibi artıları vardır. Yüze lazer, IPL veya radyo frekans gibi yüksek teknolojili cihazlarla uygulanan tedaviler de yine bu başlık altına girerler. Doktorunuz uygun olan çözüm veya önerileri size anlatır ve sonuçlar üzerinde görüşlerini açıklar. Yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması, deformasyonların düzeltilmesi ve çok daha estetik ve genç bir görünüm sağlamak amacı ile tercih edilen yüz estetiği uygulamalarında son yıllarda büyük bir artış görülmektedir. Bunun sebebi teknolojinin ve bilimsel çalışmaların gelişmesi sayesinde risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasının yanı sıra çalışan kadın nüfusunun artış göstermesidir.

Yüz bölgesi özellikle kadınların güzellik algısında oldukça önemlidir. Anatomik anlamda birçok ayrıntısının bulunması ise bu bölgede uygulama yapılabilirliği de arttırmaktadır. Gerek ameliyatsız gerekse ameliyatlı yüz estetiği uygulamaları günümüzde birçok farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Kırışıklıkların giderilmesinde yüz germe, alın germe ya da dolgu – botox uygulamaları tercih edilirken cildin çok daha genç bir görünüm kazanması ise cilt soyma ya da boyun gençleştirme uygulamalarına başvurulmaktadır. Özellikle ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları için doktor seçimi büyük önem taşımaktadır. Birçok güzellik uzmanının da uygulama yaptığı günümüzde tecrübe sahibi ve uzmanlaşmış kişiler tarafından gerçekleştirilen işlemler ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Alerjik reaksiyon, enfeksiyon, cilt renginin değişmesi ya da ödem gibi komplikasyonların önüne geçebilmek adına doktor seçiminin özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda cilt hakkında bilinmesi gereken birçok nokta vardır. Tercih edilen uygulamaların zamanı ve yöntemi bu bilgiler doğrultusunda karar verilebilmektedir. Cildin kendini 27 günde bir yenilemesi, 25 yaşından sonra ameliyatlı yüz estetiği uygulamalarının tercih edilmesinin daha doğru olduğu, güneş ışığına direk maruz kalınmaması gerektiği ve mutlaka bu konuda gerekli önlemlerin alınması gerekliliği gibi bilgiler kişilerin çok daha güzel ve genç bir görünüm elde etmesinde destekleyici unsurlardır.

No Comments

Post A Comment